Historie gabionu

Historie gabionu.

Slovo gabio pochází z italštiny a v překladu znamená klec.

Původně se jednalo o proutěné koše, které se naplnily zeminou, aby sloužily jako polní nebo městské opevnění. Historie gabionu však sahá v historii ještě do dřívějších dob. První zmínky bychom mohli najít před 7000 lety v Egyptě. Zde se gabiony využívaly k tomu, aby zamezily erozím na březích řeky Nil. V pozdějších dobách se využívaly také jako ochranné prvky ve válce.

Koše z rákosu plněné pískem se používaly také pro vojenské účely v Číně. Také Leonardo da Vinci měl svůj podíl na vývoji gabionů, tzv. Leonardovy koše byly použity pro stavbu hradu San Marco ve městě Miláno. V Americe se vojenský účel tohoto prvku ještě více prohloubil při Občanské válce.

Koše se začaly vyrábět manufakturně a byly přizpůsobeny pro rychlejší přepravu. První ocelové gabiony se začaly vyrábět na konci 19. století.

Využily se při opravě břehu řeky Reno v Itálii. V dnešní době jsou gabiony využívány ve formě drátěných konstrukcí pro zpevnění cest, svahů, tunelů atd.

',

Gabiony se zarukou 60-80 let. Stavíme gabionové ploty,gabionové opěrné zdi,obklady,bastiony i provádíme kamenické práce.
Copyright © 2023 Gabiony.org