Jak si nechat udelat kvalitni gabiony

Jak si nechat udělat kvalitní gabiony.

Dosti častým a bohužel zásadním kritériem jakékoliv práce kolem gabionů je cena.

U nás stojí jeden metr čtvereční z polokalené konstrukční ocele 250 Kč, zásadně používáme žárový pozink o technickém rozsahu 360 gramů na 1 kg/m2 železa.

Díky tomu můžeme dávat na materiál záruku 40-80 let. Máme totiž jistotu, že materiál dle testů vydrží i dobu násobně delší. Například když si necháte udělat gabiony z materiálů, které jsou k nám dovezeny z Číny či Polska (a jedná se pouze o galvanický pozink), je zde velká šance, že se materiál za 5 let rozpadne a celkovou konstrukci bude třeba vytvořit znovu. Proto jako první dotaz, který byste měli mít u gabionových staveb, by neměl být, kolik to bude stát a kolik ušetřit, ale jak kvalitní dostanete materiál a jak dlouhou záruku. Když používáte nekvalitní materiál a pracovní sílu, tak to může dopadnout poměrně špatně.

Dalším často opomíjeným aspektem je kvalita kameniva a jeho velikost.

Pro velikost ok 10 x 10 cm je ideální frakce v lomech mimo normu značená jako 120 – 250, tudíž nejmenší kámen má velikost 12 cm a největší 25 cm. Díky těmto velikostem se nemůže stát, že by náhodný kolemjdoucí dokázal vyndat kámen z gabionového plotu. Představte si takový plot na frekventovaném místě za 5 let… Když budete volit kamenivo, tak se jednoznačně doporučuje žula/křemenný porfyr nebo a tzv. odštěpky z žulových kostek, které stojí různě, ale průměrná cena za tunu je 350-750 Kč vč. DPH.

Nevýhodou u nich je, že na metr krychlový namísto 1,7 – 1,8 tun, což je váha běžného kameniva, spotřebujete celkem 2,2 – 2,4 tun. Kvalita však ve výsledku nemůže být srovnatelná. Horší kamenivo může mít tu nevýhodu, že může časem docházet k jeho rozpadům, a v případě využití stavebních recyklátů může dojít dokonce ke zborcení.

A dostáváme se do finále, což jsou skládací práce a montáž.

Dosti často se v rámci ušetření peněz používá pouze 3 – 5 kusů montážních prvků na jeden gabionový koš. Gabiony z naší dílny mají těchto prvků až 18. Důvodem je lepší konstrukční stabilita a dlouhodobější statická funkce, než když se jich použije méně. Když splníte frakci 120 – 250 a použijete kvalitní kamenivo, které je skládané stejným způsobem, jak se provádí stavba domu z cihel, tak dosáhnete konstrukčně velice stabilního prvku, který i v případě, že se po x desítkách let rozpadne síť, drží pohromadě. Při skládání rozhodně nepoužívejte vibrační desky a žabky, pouze tím odřete ochrannou vrstvu z pozinku a nedosáhnete tím žádného zhutnění. Přípravu terénu probereme v jiném článku v budoucnu.

',

Gabiony se zarukou 60-80 let. Stavíme gabionové ploty,gabionové opěrné zdi,obklady,bastiony i provádíme kamenické práce.
Copyright © 2023 Gabiony.org