Operne zdi z gabionu a jejich vyuziti

Opěrné zdi z gabionu a jejich využití .

Gabion je velice univerzální stavební prvek, který lze tvarově deformovat dle potřebné příležitosti využití.

Jednou z možností funkce, kterou může gabion mít, je ochranný val / nebo také opěrná stěna.

Gabionová stěna nejčastěji s profilem ve tvaru lichoběžníku tvoří efektivní ochranu proti padajícím skalám nebo slouží jako opatření proti sesuvům půdy. Můžeme ji využít k ochraně nejrůznějších konstrukcí a určitého území v případě, že není možné uskutečnit zpevnění svahu opláštěním.

Rozměry tohoto ochranného násypu se určují podle prostředí umístění valu, morfologie skalního svahu a pohybu, který vykonávají objekty padající na ochranný val. Ochranné gabionové valy mají ruzné užitečné vlastnosti. Jsou propustné, takže je zajištěno přirozené odvodnění, představují protihlukovou ochranu, lze jej plně přizpůsobit různorodé nadmořské výšce a navíc mají kladný vliv pro životní prostředí, neboť je můžeme doplnit o rostliny.

Opěrnou stěnu / ochranny val v rámci její nutné šířky spočítáme dle následujíco rovnice. Příklad výška 6 metru.

Tím padem 4m dolní základ o výšce 1 metru pak 3.5m další patro 3 m další 2.5 dalsí patro 2 metry a poslední patro o šířce metr. V náklonu 10 cm na m dosáhneme i při zavážení vhodného učelu. Tento návrh byl určený pro prumyslové řešení ale je možné ho použít i v tenčí variantě když se jedná o méně zatížený svah . Viz faktor učelu a okolních vlivů. Rozhodně ale za gabionové stěny nepoužívejte folie nebo textilie. Při zanesení se pak z propustného gabionu stane nepropustný beton a pohybuje se tlakem vody v zimě.

',

Gabiony se zarukou 60-80 let. Stavíme gabionové ploty,gabionové opěrné zdi,obklady,bastiony i provádíme kamenické práce.
Copyright © 2023 Gabiony.org