Vertikální zahrada z gabionů .
Klasickou zahradu si dokáže představit každý. Vertikální zahrada je zahrada tzv. nastojato. A právě u tohoto typu zahrad se používají často gabiony. Proč tomu tak je? Kameny uvnitř gabionů se mohou uspořádat, aby se do nich dal vložit kořenový val s rostlinou a ten v daném prostoru roste.
I když se gabiony využívají nejčastěji ke zpevnění cest a vodních toků, nachází rovněž uplatnění v zahradách u rodinných domků. Vertikální zahrada z gabionů má stejné nároky na údržbu jako klasická, musíte ji zalévat a starat se o ní. Gabionové zahrady umožňují pěstovat i rostliny, které jsou nenáročné na vodu a tím omezíte jejich celkovou náročnost na minimum. Její výhodou však je, že se dá udělat i v místech, kde je poměrně malý prostor pro klasickou zahradu v metrech čtverečních.
Například máte třeba prostor 2x2 metry pro zahradu. To máme čtyři metry čtvereční, ale když k tomu přidáme tři stěny o stejném rozsahu máme z toho rázem 16 metrů čtverečních. A to už má na plochu své výhody. Vaše vertikální zahrada může být navíc libovolně vysoká, jak vám to daný prostor dovolí. Na poměrně malém prostoru můžete pěstovat libovolný počet rostlin. Tyto zelené stěny můžete mít nejen u domu, ale například i ve velkých halách komerčních budov, v hotelech nebo na balkoně. Vybrat si můžete způsob pěstování v zemině, substrátu nebo hydroponii. Tyto vertikální zahrady čistí vzduch, šetří prostor, absorbují hluk, rostliny rovněž absorbují prach, případně pohlcují škodlivé látky.
Vertikální zahrada lze vytvořit velice snadno. Konstrukce gabionových košů a opěrných zdí můžete seskládat tvary a sestavy jednoduše tak, aby vám vytvořily vertikální zahradu. Při plnění kamenivem se vytvoří prázdné oblasti, kam je potřeba umístit kořenový val s vrstvou geotextilie. Po usazení prorostou kořeny rostlin časem skrze gabion a najde si svůj zdroj obživy. Zejména zpočátku je proto důležité rostliny nejen zalévat, ale i hnojit. Odměnou vám bude nádherná a bohatá zahrada.